Anne Linnet bringer "Sange Til Livet" til Hadsten

dato

Fredag den 7. marts 2025 kl. 20.00 kan du opleve Anne Linnet på Hadsten Bibliotek, Sløjfen. Med sit værk "Sange Til Livet" tager hun publikum med på en følelsesladet rejse gennem livets mange facetter. Fra længsel og håb til tab og kærlighed, vil sangene vække genklang hos alle.

I 2022 udgav Anne Linnet værket "Sange Til Livet", en samling af 50 smukke sange, skabt gennem to årtier. I foråret 2025 tager hun på tour, og en af de udvalgte destinationer er Sløjfen i Hadsten.

En musikalsk rejse gennem livets faser

Sangene i "Sange Til Livet" berører livets mange aspekter, fra begyndelsen til slutningen og alt derimellem. De taler til følelserne og skildrer den længsel, håb og sorg, som livet byder på. Linnet formår at indfange de øjeblikke, hvor vi længes efter et andet menneske, bærer håb gennem livet, eller står ved afgrunden af tab.

Skabelsen af "Sange Til Livet"

Værket er blevet til gennem de sidste 20 år og er skabt i byer som København, Skagen, Paris, Dublin og Phi Phi Island. Et eksempel er sangen 'Forårsdag', der lå i skrivebordsskuffen i 18 år, før den blev udgivet. Mange af sangene på albummet stammer fra 2003, og de bærer præg af Linnets musikalske rejse og udvikling.

Praktisk Information
Dato: Fredag den 7. marts 2025
Tid: Kl. 20.00
Sted: Hadsten Bibliotek, Sløjfen, Evald Tangs Allé 45, 8370 Hadsten
Entré: 395 kr
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut