Østjyllands Politi fremstiller fredag kl. 10.30 en 20-årig mand i grundlovsforhør i Retten i Randers. Han sigtes for grov vold ved torsdag aften i Hadsten at have slået en 18-årig mand i hovedet med en flaske, så den knustes, hvorefter han stak en 19-årig mand i øret med flasken.
Østjyllands Politi fik tirsdag to anmeldelser om mistænkelige forhold, hvor en gruppe mænd havde lokket folk til at hæve penge til dem.
103 østjyder har i løbet af jul og nytår været udsat for indbrud i deres hjem – et fald på knap 15% sammenlignet med 2020, hvor der ellers også blev begået få indbrud i juledagene.
Har du styr på reglerne for køb og anvendelse af fyrværkeri samt de gode råd til, hvordan du sikrest skyder det nye år i gang?
Østjyllands Politis færdselsafdeling gennemførte fredag eftermiddag og aften spiritus- og narkokontrol flere steder i politikredsen. Færdselsbetjentene kom undervejs forbi flere byer; Hornslet, Hadsten, Hinnerup, Randers samt Aarhus og omegn.
På denne side kan du som borger i Hadsten og omegn løbende finde opdateringer om aktuelle hændelser og myndighedernes arbejde i lokalområdet. Vi samler informationer fra officielle kilder som politi, beredskab og andre relevante myndigheder, herunder Østjyllands Politi. Her kan du typisk læse om udrykninger, døgnrapporter, politiets indsats, samt hændelser hvor alarm 112 er blevet aktiveret. Det kan for eksempel være opdateringer om brand, ulykke, ambulancekørsel eller indsats med helikopter, hvis det har relevans for lokalområdet.
Vi formidler også generelle oplysninger fra politirapporten, så du kan få et overblik over døgnets hændelser og politiets arbejde i Hadsten og nærområdet. Vores mål er at give dig et sagligt og opdateret billede af, hvad der sker i lokalområdet – både i dag og fremadrettet. Alle informationer bygger på officielle udmeldinger og rapporter, og vi bestræber os på at videreformidle nyhederne hurtigt og korrekt.
Siden opdateres løbende, så du altid kan holde dig orienteret om udrykninger, døgnrapport og andre relevante hændelser i Hadsten og omegn.